500 zł na dziecko a alimenty

500 zł na dziecko a alimenty
Oceń nasz wpis!

„Program 500 plus” został przedstawiony w kampanii wyborczej PiS-u i od początku wzbudzał wiele emocji. Dopracowany jest w szczegółach, co umożliwia sprawne rozpatrywanie złożonych wniosków. Od dnia wejścia w życie programu można składać wnioski. Nie został wskazany termin graniczny. Wypłaty są realizowane od III kwartału 2016 roku z wyrównaniem. Przed pierwszą wypłatą osoba uprawniona dostaje decyzję o przyznaniu świadczenia.

Osoby uprawnione do wypłaty 500 zł na dziecko

Wnioski mogą składać osoby zamężne, rozwiedzione, matki samotne oraz opiekunowie prawni. Zgodnie z ustawą 500 zł na drugie i każde następne małoletnie dziecko będzie przyznane bez względów na dochody rodziny. Natomiast świadczenie na jedyne lub pierwsze dziecko będzie uzależnione od dochodów. Dochody z różnych źródeł, w tym alimenty a wypłata 500 zł na dziecko, są ze sobą połączone.

Świadczenie 500 zł na dziecko a alimenty

Wniosek o świadczenie na jedyne lub pierwsze dziecko może składać rodzic, jeżeli:

 • wychowuje dziecko i dochód na członka rodziny nie przekracza 800 zł netto;
 • wychowuje dziecko niepełnosprawne i dochód na członka rodziny nie przekracza 1.200 zł netto.

Świadczenie przysługuje na dzieci do ukończenia 18 lat. Jednak dziecko, które ma ukończone 18 lat, ale mniej niż 25 i nie pracuje, jest brane pod uwagę przy wyliczaniu dochodu netto.

Przy wyliczeniu dochodów uwzględnia się między innymi:

 • alimenty;
 • stypendia naukowe i sportowe;
 • wynagrodzenia z umów o pracę, zlecenia i o dzieło;
 • zasiłki.

Dochody oblicza się na podstawie danych z roku 2014, z uwzględnieniem zmian, które nastąpiły w roku następnym. Wnioski na jedyne lub pierwsze dziecko trzeba składać co roku.

Ponowny wniosek o 500 zł na dziecko po rozwodzie

W trakcie trwania małżeństwa nie ma znaczenia, który z rodziców złoży wniosek o świadczenie. Jednak po rozwodzie uprawnionym jest tylko rodzic, który sprawuje opiekę nad nieletnim. Jeżeli rozwiedzeni małżonkowie sprawują opiekę naprzemiennie, każdy rodzic składa wniosek oddzielnie. Kwota 500 zł będzie dzielona.

500 zł na dziecko i alimenty

„Program 500+” według wielu prawników będzie przyczyną składania pozwów przez rodziców płacących alimenty. Wysokość alimentów uzależniona jest od potrzeb dziecka, oraz sytuacji finansowej osoby zobowiązanej do ich płacenia. Uzyskanie przez osobę sprawującą pieczę nad małoletnim dodatkowych 500 zł może być przesłanką do złożenia pozwu. Również dyskusje dotyczą przyszłych spraw rozwodowych i zagadnienia, czy świadczenie będzie miało wypływ na wysokość alimentów


2 comments on “500 zł na dziecko a alimenty

 1. Anioł pisze:

  No trochę zamieszania z tym jest. Mój były mąż przestał płacić alimenty. Miał płacić 400 zł, co nie zawsze mu wychodziło (pomijam to, że to jest skandalicznie mało!) ale teraz sobie wymyślił, że skoro dostaję 500 plus, to nie musi, bo mi się wyrównuje z górką.
  Po prostu przestał płacić, a potem złożył pismo do sądu. Żadnej decyzji nie ma, ale kasy też już nie wysyła, NA SWOJE dzieci…

 2. wkurzona pisze:

  No nie, nie dość, że cwaniaczki się uchylają od płacenia alimentów jak mogą, to jeszcze jak pojawia się kasa z 500 plus to może myślą, że to od nich jest??? A może mamy im oddać, bo przez kilka lat łaskawie płacili jakieś grosze nieregularne i teraz pan ma sobie odrobić??? Żenada!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *