Dla kogo 500 zł na pierwsze dziecko

Dla kogo 500 zł na pierwsze dziecko
Oceń nasz wpis!

Rządowy program 500+ od kilku miesięcy budzi wiele emocji wśród rodziców dzieci. Choć zasady programu zostały już sprecyzowane, nadal wielu z nich zastanawia się czy będzie im przysługiwała pomoc finansowa ze strony państwa ze względu na posiadanie dziecka. Rząd zastrzegł bowiem w zapisach ustawy różnego rodzaju limity i obostrzenia.

Limity dochodowe w programie 500+

Zasady przyznawania 500 zł na pierwsze dziecko obejmują m.in. progi dochodowe. Jeśli rodzice wychowują tylko jedno dziecko, nie mogą osiągać zbyt wysokich dochodów na 1 osobę w rodzinie. W przypadku zdrowego dziecka limit ten wynosi 800 zł na osobę, natomiast jeśli chodzi o dziecko niepełnosprawne – 1200 zł na osobę. Limity te nie będą jednak obowiązywać w przypadku posiadania na wychowaniu dwójki lub większej ilości dzieci.

Limit wiekowy i stan cywilny dziecka

To, dla kogo 500 zł na jedno dziecko zostanie wypłacone, zależy także od wieku dziecka. Rządowe świadczenie będzie przysługiwało rodzicom lub też prawowitym opiekunom dziecka tylko do osiągnięcia przez takie dziecko 18. roku życia, o ile wcześniej nie zmieniło ono stanu cywilnego. Gdy takie dziecko osiągnie w danym miesiącu, pełnoletność lub zawrze związek małżeński, trzeba pamiętać, że jeśli posiada się jeszcze na wychowaniu jedno dziecko niepełnoletnie, będzie podlegało ono od takiego miesiąca limitom dochodowym, które zdecydują o tym, czy świadczenie rządowe będzie w ogóle przysługiwało.

500 złotych, a praca za granicą

Dodatek w wysokości 500 złotych na dziecko nie będzie przysługiwał rodzicom lub opiekunom, którzy pracują za granicą i z tytułu posiadania dziecka uzyskują różnego rodzaju dodatki socjalne, obowiązujące w konkretnym kraju. Ta zasada ma za zadanie ograniczyć dysproporcje między dochodami osób, które posiadają dzieci na utrzymaniu.

Dokumentacja programu 500 zł na dziecko

O tym dla kogo 500 zł na pierwsze dziecko będzie przysługiwało, decyduje zgromadzenie i przekazanie do urzędu miasta lub gminy odpowiedniej dokumentacji. Oprócz wniosku o wypłatę świadczenia, w przypadku posiadania jednego niepełnoletniego dziecka, konieczne będzie dodatkowo przedstawienie specjalnego zaświadczenia z Urzędu Skarbowego o wysokości uzyskiwanych dochodów. Wnioski o uzyskanie 500 złotych na dziecko wraz z niezbędnymi zaświadczeniami, mogą być składane w dowolnym terminie.


2 comments on “Dla kogo 500 zł na pierwsze dziecko

  1. Medica pisze:

    Limity dochodowe w 500+ są tak skonstruowane, że jak choćby jeden rodzic pracuje, to nie ma żadnych szans na uzyskanie dopłaty. I oczywiście jej nie dostanie, chyba że zdecyduje się na drugie dziecko, albo jeszcze więcej. Dopłata jest praktycznie niemożliwa.

  2. ściana wschodnia pisze:

    To wcale nie jest tak. Bo jak masz 800 zł na osobę limit, to jak pracuje tylko jedna osoba, to dzielisz na 3. I wychodzi, że musi mieć 2400 zł żeby przekroczyć limit. Pewnie w miastach to bardzo mało, ale w moim regionie taka pensja nie jest niczym szczególnym. Chyba większość znajomych zarabia tyle lub nawet mniej, więc 500 plus dostają jak mają jedno dziecko. A jak mają dwa to powinni dostawać na oba, bo wtedy przecież dzieli się na cztery.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *