Jak długo można korzystać z programu 500 zł na dziecko

Jak długo można korzystać z programu 500 zł na dziecko
Oceń nasz wpis!

Program 500 zł na dziecko umożliwia zdobycie środków pieniężnych, niezbędnych do tego, by móc zapewnić dziecku odpowiednie warunki życia, jak i dalszego rozwoju. Stanowi on szansę dla mniej zamożnych rodzin, które dzięki takim środkom pieniężnym mogą zapewnić swoim dzieciom godną przyszłość. Warto wiedzieć, że program 500+ podlega różnego rodzaju limitom. Zostały one wprowadzone po to, aby nie było w tej kwestii nadużyć, a program rzeczywiście służył celom, do których został stworzony.

Jak długo można korzystać z programu 500 plus?

Wiele osób często zadaje sobie pytanie: „Jak długo będę dostawać 500 zł na dziecko?” Otóż w rządowym programie wprowadzono podstawowy limit warunkujący przyznanie środków i wynoszący 18 lat. Oznacza to, że na dziecko, które kwalifikuje się do programu ze względu na dochody rodziców (jeśli jest jedynakiem) lub posiadanie rodzeństwa, będzie się uzyskiwało 500 zł do miesiąca, w którym osiągnie ono pełnoletniość. To, jak długo 500 zł na dziecko będzie przysługiwało, jest jednak też uzależnione od stanu cywilnego dziecka.

Jest to niezwykle istotne w stosunku do kobiet, ponieważ polskie prawo małżeńskie pozwala na uzyskanie zezwolenia zawarcia małżeństwa przez kobietę, która osiągnęła wiek 16 lat, jeśli istnieją ku temu ważne powody. W rządowym programie znalazło się zastrzeżenie, że rodzic dziecka może uzyskać dodatek 500 złotych tylko wtedy, gdy dziecko nie jest czyimś małżonkiem. Oznacza to, że nawet mimo braku pełnoletniości może się okazać, że dziecko nie będzie beneficjentem programu rządowego. Także dziecko poniżej 18 roku życia, które posiada już własne dziecko, nie będzie przynosiło swoim rodzicom dodatku w wysokości 500 zł. Samo będzie bowiem korzystało z takiego dodatku jako rodzic.

Jeśli chodzi o inne zastrzeżenia z możliwości skorzystania z programu, to do kiedy 500 zł na dziecko będzie przysługiwało, może być także uzależnione od sposobu dysponowania środkami przez dziecko. Ustawodawca przewidział bowiem w zapisach programu, że wypłata dodatku może zostać wstrzymana w całości bądź w części, w sytuacji, gdy rodzice będą wydawać środki z programu na inne cele niż na te związane z wychowaniem dziecka. Co prawda nie zostało jeszcze przez rząd określone, jakie działania będą uważane za marnotrawienie środków pieniężnych, ale możliwe, że wkrótce związane z tym zasady zostaną w odpowiedni sposób uregulowane. Budzi to jednak już teraz wiele emocji, gdyż ciężko jest uznać jakiego rodzaju wydatki będą kwalifikowalne, a jakie nie.


2 comments on “Jak długo można korzystać z programu 500 zł na dziecko

  1. Malwina pisze:

    Dopóki dziecko się uczy, powinno być 500 plus na nie. Przecież na studiach dziennych można sobie najwyżej dorobić, nawet na jakichś łatwych jak politologia, bo na zajęcia i ćwiczenia zwłaszcza trzeba chodzić. No chyba, że student sam ma dziecko, to co innego, wtedy on bierze 500 plus na swoje dziecko, ale nie dostaje na siebie dla rodziców. Ale casusem powinna być tutaj nauka – uczy się/studiuje – jest 500+, a jak nie, to nie.

  2. Scyzor pisze:

    Wy tylko daj, daj i daj. Przecież do 18 roku życia jak będziesz dostawać po 500 zł miesięcznie, to masz uzbierane 100 tys. zł!!! Za to już można w wielu miastach kupić mieszkanie i zobacz jakie ma na starcie już spokojne życie twoje dziecko. W naszych czasach takie coś było kompletnie nie do pomyślenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *