Jak dostać 500 zł na dziecko?

Jak dostać 500 zł na dziecko?
Oceń nasz wpis!

Program 500 zł na dziecko pomaga uzyskać środki pieniężne niezwykle przydatne w trakcie wychowywania swoich pociech. Pozwalają one na zaspokojenie ich potrzeb socjalnych, ale także związanych z edukacją. Aby móc jednak korzystać z tego nowego udogodnienia, oferowanego przez polski rząd, trzeba się uporać z szeregiem różnego rodzaju formalności.

Jak uzyskać dopłatę 500 zł na dziecko?

Jak dostać 500 zł na dziecko? Uzyskanie takiej dopłaty wymaga złożenia wniosku. Taki wniosek można składać osobiście w urzędzie miasta, gminy, ale także w ośrodkach pomocy społecznej. Rząd uruchomił też specjalną platformę. Za jej pośrednictwem można składać wnioski o dopłatę w formie elektronicznej, ale tylko w sytuacji gdy posiada się tzw. profil zaufany lub też podpis elektroniczny. Wniosek o dopłatę można składać w większości lokalizacji od kwietnia 2016 r. Jeśli został on złożony do końca czerwca 2016 r., można było uzyskać z jego tytułu dopłatę z wyrównaniem za trzy poprzednie miesiące (czyli liczoną od kwietnia 2016 r.). W kolejnych miesiącach z kolei, taka dopłata będzie wypłacana już tylko od miesiąca, w którym złożono wniosek.

Jakie wypełnić wniosek o dopłatę w programie 500+?

Aby móc wypełnić wniosek o dopłatę, trzeba przygotować wcześniej pewne dane. Jak dostać wypłatę 500 zł na dziecko? Potrzebne do tego będą nasze dane personalne, numer PESEL, data urodzenia, informacja o posiadanym obywatelstwie, stanie cywilnym oraz adresie. Trzeba także podać dane dzieci, na które będzie przysługiwało świadczenie. Oprócz tego, w kolejnych częściach wniosku zaświadcza się, że podane przez nas dane są zgodne z prawdą, a dzieci, na które będzie przysługiwało takie świadczenie, nie mają prawa do uzyskania podobnego świadczenia na swoje własne dzieci, nie są aktualnie w związku małżeńskim, ani nie znajdują się w takiej placówce, jak dom opieki społecznej czy młodzieżowy ośrodek wychowawczy.

Bardzo ważne w przypadku podejmowania próby uzyskania świadczenia tylko na 1 dziecko, jest przygotowanie zaświadczenia lub oświadczenia o uzyskiwanych dochodach. Oficjalny wzór takiej informacji nie został jeszcze zatwierdzony. Jeśli chodzi o oświadczenie, można skorzystać z tego, który został umieszczony jako załącznik numer 2 do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 lutego 2016 roku. Może on jednak ulec jeszcze pewnym modyfikacjom, dlatego przed złożeniem informacji o dochodach warto jest zapytać się w miejscu, w którym się taką informację składa, jak powinna ona wyglądać.

Kto może składać wniosek o dopłatę na dziecko

Jak dostać wypłatę w programie 500+ bez problemów? Trzeba pamiętać o tym, że wniosek w tej sprawie może złożyć tylko jeden z rodziców lub opiekunów dziecka, którzy są uprawnieni do uzyskania świadczenia. Złożenie wniosków przez większą liczbę osób uprawnionych do pobierania świadczenia na dziecko (np. przez oboje rodziców), może spowodować wydłużenie czasu, przez który będzie się oczekiwało na uzyskanie pozytywnej decyzji i samych pieniędzy.


2 comments on “Jak dostać 500 zł na dziecko?

  1. Szary człowiek pisze:

    U mnie w banku WBK program 500+ ma swoją zakładkę. Pare kliknięć i już sprawa załatwiona. Fajne, bo nie trzeba wnikać w jakieś szczegóły, przepisy kruczki małym druczkiem, większość załatwia bank i wcale nie bierze za to prowizji – widocznie opłaca się, żeby kasa trafiała na ich konto, bo mogą nią obracać i nieźle na tym zarabiać.

    • bankowiec pisze:

      Praktycznie wszystkie banki już to mają i można spokojnie przeklikać żeby bez problemu dostać 500 zł na dziecko na swoje konto w banku. Bo każdemu na tym zależy – im też, bo kasa zawsze na siebie zarobi. A urzędy też się cieszą, bo mają wniosek bez błędów zrobiony, nie muszą odsyłać i mają mniej pracy i mniej bałaganu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *